Úvod Zánět močového měchýře, jeho diagnostika a léčba

Zánět močového měchýře, jeho diagnostika a léčba

879871_tabletsPrvní kroky nemocného míří většinou k praktickému lékaři. Ten udělá jednoduchý rozbor moči a tzv. na slepo předepíše antibiotika. Doporučí klid na lůžku a zvýšený příjem tekutin (zejména vody nebo urologického čaje).

Pokud léčba nezabere je nutný kultivační rozbor moči, kde se zkoumá výskyt bakterií a účinnost případných léků. Provádí se sedimentace, někdy i celkový rozbor krve.

 

Jde-li o vážnější případ, nebo když příznaky neustupují, odešle praktický lékař pacienta ke specialistovi (urologovi). Ten zkoumá nemoc podrobněji. V urologické ambulanci se provádí různá vyšetření.

 

  • 1255060_pipetLaboratorní vyšetření moči s kultivací
  • Vyšetření pohmatem, případně u mužů vyšetření prostaty (přes konečník)
  • Vylučovací urografie, jde převážně o měření kapacity močového měchýře, schopnost udržet moč apod.
  • Cystoskopie
  • Sonografie, RTG

 

Všechna tato vyšetření nejsou vždy nutná a lékař vždy upozorní na to, co se chystá provést. Pokud pacient nesouhlasí, může výkon odmítnout.

Léčba jak už bylo uvedeno probíhá většinou aplikací antibiotik, pokud se jedná o bakteriální zánět. V některých případech se předepisují i léky na bolest nebo některá chemoterapeutika. Především je však nutné hodně pít, aby se celý vylučovací systém propláchl a vyčistil.


Diskuse (10 komentářů)

MARIE, (16. 04. 2012 09:18) Reagovat
Mě už doktor dal tolik různých antibiotik na zánět močového měchýře a nic moc nezabralo. Teď zrovna mě napsal na vyšetření na urologii. Tak jsme zvědavá, jak to dopadne.
Elen, (20. 12. 2012 15:09) Reagovat
Já už jsem na všechny ty antibiotika alergická. Pořád jen nová a nová a stejně žádná pořádně nezabírají. Obávám se, že tyhle krátkodobé léčby přes antibiotika nikam nevedou.
Karča, (04. 11. 2013 06:20) Reagovat
A jaké je to vyšetření na urologii? Co to všechno obnáší? Já mám v poslední době také vcelku často záněty, ale praktická doktorka mě tam ještě neposlala, nebude hloupý, když si o to řeknu sama, ať mě tam pošle?
kájina, (20. 08. 2012 07:23) Reagovat
tak já už měla několikrát zánět močového měchýře a vždycky to řešila jen praktická doktorka. Nebyla jsem na žádném speciálním vyšetření a myslím, že už by bylo na čase. Za posledních pět let jsem zánět měla asi šestkrát.
Mirka, (20. 11. 2012 13:07) Reagovat
Tak to si určitě ke specialistovi zajděte. Divím se, že vám ještě praktický lékař nenapsal doporučení.
Dorka, (26. 06. 2013 14:55) Reagovat
Také budu muset navštívit urologa. Už je to na mě napováženou. To bude zase radost lítat po vyšetřeních. Kéž by to alespoň k něčemu vedlo.
Žaneta, (09. 06. 2014 09:11) Reagovat
Držím palce, ale obrnit se trpělivostí. Já jsem byla už na různých vyšetřeních a i léčby antibiotiky a jinými léky jsem podstoupila (ne při akutním zánětu, ale jako podpůrnou léčbu) a stejně se mi pořád záněty vracejí.
Milo, (31. 05. 2015 20:45) Reagovat
I'm excited to discover this website. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!!I definitely savored every part of it and i also have you saved to fav to see new things in your website.Visit my homepage ... just ask: http://gadgetsjr.com/computer-cables
Marian, (08. 06. 2015 18:00) Reagovat
It's a shame you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group.Talk soon!Look at my blog post :: more info: https://www.youtube.com/watch?v=h_dHYPoCgPY
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-močového-měchýře.cz
Kontakty