Úvod Zánět močového měchýře a jeho příčiny

Zánět močového měchýře a jeho příčiny

Zánět močového měchýře a močových cest je vždy způsoben proniknutím infekce. Na těle člověka, obzvlášť v okolí řitního otvoru se neustále zdržují různé mikroorganismy, které po vniknutí do močové trubice a svém pomnožení způsobí zánět. Působcem zánětu mohou být různé bakterie nebo i viry a plísně. Cesta přenosu do močových cest se také různí.

Někdy dotyčný jedinec může pociťovat symptomy podobné zánětu, přesto o zánět nemusí jít. S největší pravděpodobností jde jen o přechodné podráždění močové trubice.

Mezi nejčastější působce zánětu močového měchýře patří:

  • Bakterie Escherichia coli. Tato bakterie normálně přežívá v lidské stolici. Pokud se při vyprazdňování dostane skrze hráz až do močové trubice, kde se přemnoží, způsobí zánět močových cest.
  • Stafylokok. Jde rovněž o bakteriální nákazu. Stafylokokové bakterie přežívají na pokožce či sliznicích těla. Většinou nezpůsobují žádné problémy. Při přenosu do močových cest a jejich přemnožení určitý kmen bakterie stafylokoka může způsobit zánět.
  • Chlamydie. Jsou to malé kulaté bakterie, které mohou člověka velmi potrápit. Ve své podstatě se jich totiž nelze natrvalo zbavit. Je jich několik kmenů. Zánět močových cest a močového měchýře způsobuje Chlamyda trachomatis, která napadá urogenitální systém a je pohlavně přenosná.
  • Neisseria gonorrhoeae. Jde o bakterii ve tvaru kávového zrna, která vyvolává infekční a hnisající zánět genitálií a močových cest, může se šířit i dál na konečník apod. Onemocnění, které tyto bakterie způsobují, je známo pod názvem kapavka. Jde o pohlavně přenosnou chorobu.
  • Bičenka poševní (trichomoniáza). V tomto případě nejde o bakterii, ale o parazita. Přenáší se sexuálním stykem, kdy se dostává do blízkosti močové trubice. Často bývá příčinou vzniku zánětu močových cest (uretritidy) u žen i u mužů.
  • Candida albicans. Candida není bakterie, ale kvasinka a patří mezi houbové infekce, tedy plísně (mykózy). Je součástí ústní a střevní mikroflóry a většinou neškodí. Pokud se přemnoží a to může i v krvi nebo v urogenitálním traktu, způsobí tzv. kandidózu. Většinou se tak děje v oslabení, při snížení imunity nebo po požití některých léků (např. antibiotik). Tato kvasinka nejčastěji způsobuje zánět pochvy, ale může se přenést i do močové trubice, která je poblíž. Kandida může být provázená některými druhy bakterií (stafylokokem), což zhoršuje i prognózu vzniku zánětu.

Aby se mohly uvedené bacily pomnožit a dát vzniknout zánětu močového měchýře, je zapotřebí určitých okolností, které by se daly nazvat rizikovými faktory.


Diskuse (23 komentářů)

IVA, (31. 12. 2011 14:06) Reagovat
Může se tedy přenést infekce pohlavním stykem? Přijde mi to jako nesmysl...
DANIELA, (11. 04. 2012 16:05) Reagovat
Proč jako nesmyl? Zánět močového měchýře způsobují bakterie a ty můžete chytit při pohlavním styku.
Jindra, (08. 06. 2012 13:36) Reagovat
Je to tak...Dokonce mám pocit, že to i zvyšuje potom i náchylnost k dalším zánětům. Akorát nevím, jak je to s těmi bakteriemi u pohlavního styku. Jestli je ten muž nějak nemocný, nebo vůbec o tom neví, že v sobě má nějaké bakterie. Přeci jen na močák jsou spíše náchylné ženské.
štěpa, (25. 08. 2012 14:36) Reagovat
Já si právě myslím, že chlap ani nemusí vědět, že má tyhle bakterie, protože se to u něj ne vždy projeví, ale pak by se měla hledat příčina a chlap by si měl dojít na vyšetření.
Oldřiška, (10. 09. 2012 11:20) Reagovat
Když si to tu tak pročítám, tak mě napadá, jestli to může být naopak. Jestli mohu nějak svou infekcí nakazit partnera. Mám jednoho už dva roky a zatím problémy neměl. Já ale mám záněty už odmala a to tak dvakrát do roka. Můžu ho nějak ohrozit?
Cheer, (02. 10. 2012 18:15) Reagovat
To se mi nezdá, možná by se to mohlo stát výjimečně, ale já si myslím, že chlapi jsou celkově proti těmhle infekcím víc odolné, takže se nenakazí.
Tereza, (10. 12. 2012 07:36) Reagovat
Já mám také partnera, který má problémy s močovými cestami. A když ho vyšetřovali, tak se ho ptali, jestli se třeba nemohl nakazit od partnerky, takže si myslím, že tak nemožné to není. Jen se divím, že tedy nechtěli, abych si nechala vyšetřit moč.
Karin, (28. 03. 2013 07:11) Reagovat
Asi usoudili, že když nemáte žádné potíže, tak jste v pořádku. U žen se zpravidla záněty projevují. U můžu jsou někdy skryté.
Magda, (13. 06. 2013 09:31) Reagovat
Čtu si o těch původců infekce močáku a je toho docela dost. Pořád se říká, ať si člověk dává pozor na prostydnutí a přitom je i hodně jiných způsobů, jak dostat zánět močáku.
Martina, (09. 09. 2013 13:12) Reagovat
To sice je, ale tak to prostydnutí se dá nejlépe ovlivnit a je to hodně důležité mít záda a nohy v teple. Jako mladá jsem to hodně podceňovala a kvůli tomu se mi teď záněty pořád vrací.
Ivana, (13. 01. 2014 14:52) Reagovat
Já jsem s tím jako malá měla také docela potíže. Pořád se mi to vracelo, a i když jsem si dávala pozor, snadno jsem prochladla. Teď už mám cca osm let klid, tak snad se mi to zase nerozjede. Hodně jsem preventivně baštila brusinky, ale jak čtu v diskuzích, rozhodně to nepomáhá každému.
Palína, (04. 10. 2013 09:21) Reagovat
Dobrý den,chtěla by jsem se zeptat jakým způsobem jsem chytla stafylokoka do moče.Děkuji
Mirka, (03. 12. 2013 09:29) Reagovat
Napadá mi jen pohlavním stykem, ale nejsem si jistá. Zkuste se zeptat na možnosti nákazy lékaře.
Patricie, (11. 02. 2014 10:24) Reagovat
Před čtrnácti dny jsem měla zánět oka, teď mám zánět močového měchýře, ještě předtím cca týden jsem měla hnisavou angínu...Může to být náhoda, nebo mám nějaké vážnější potíže s imunitou? Přijde mi, že za necelé dva měsíce tři záněty je opravdu hodně. Dříve jsem tak často nemocná nikdy nebyla. Co s tím?
Kač, (26. 02. 2014 11:59) Reagovat
Měla jsem něco obdobného a podlě jste si to jen roznesla po těle, šáhnete si do oka a můžete si to roznést všude, třeba když se špatně utřete na toaletě a dostane se vám to do měchýře apod. nebo jíte a předtím jste si rukou šáhla do oka.
Jana, (02. 09. 2014 06:51) Reagovat
Mě se to tak úplně nezdá. Řekla bych, že každý z těch zánětů jsou způsobené něčím jiným - jinou bakterií, takže nemohou pocházet z jedné nákazy (alespoň si to myslím). Spíš bych opravdu viděla problém s nedostatečnou imunitou a domluvila bych se s lékařem na možnostech její posilování. Způsobů je hodně od sportu, saunování až po různé potravinové doplňky.
Zdena, (02. 02. 2015 06:23) Reagovat
Záněty močových cest důvěrně znám, mám je každou chvíli. Špatné je, že se u mě nepotvrdila žádná příčina. Říkám si, že by bylo lepší, kdyby se něco odhalilo, alespoň by se to dalo léčit, ale takhle se pořád léčí jen symptomy, když nemoc vypukne.
Iva, (05. 03. 2015 09:07) Reagovat
A podstoupila jste různá urologická vyšetření u specialisty? Mě se také pořád vracely záněty, praktická doktorka mi pořád psala stejné léky, ale když už to bylo poněkolikáté, tak jsem se rozhodla požádat doktorku o doporučení na speciální urologické vyšetření a tam mi odhalili bakterii.
Jitka, (04. 06. 2015 08:22) Reagovat
Tak doktor by člověka měl sám doporučit na speciální urologické vyšetření, ale je fakt, že u některých doktorů si člověk musí říct sám. U mě je problém, že po všech stránkách jsem v pořádku, ale potíže se mi stále vracejí.
Dana, (01. 02. 2016 15:46) Reagovat
Já už taky nějakou dobu trpím na časté záněty močového měchýře a ještě mi nikdo neřekl, čím by to přesně mohlo být. Asi se mi vrací nějaké bakterie. Snažím se o prevenci, čištění těla atd., ale pořád s tím bojuju.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-močového-měchýře.cz
Kontakty