Úvod Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře

Jakýkoliv zánět v těle je nepříjemný a je nutno jej léčit. Při zánětu močového měchýře je vše zkomplikováno pravidelnou potřebou vylučování moči. Tomu se nelze vyhnout, navíc zanícený orgán reaguje trochu odlišně, než za normálních okolností. Projevuje se to častým nutkáním na močení, které je spojeno s palčivou bolestí. Proto je dobré zánět močového měchýře co nejrychleji léčit, aby došlo k úlevě a rychlému ústupu nemoci.

Co je to močový měchýř?

V prvé řadě je nutné si uvědomit, jak močový měchýř vypadá, co vše se s ním děje, jaké vykonává funkce a co jej může ohrozit. Zkrátka pochopit problematiku kolem něj. Každý má určité mlhavé představy a vědomosti o co jde, pravděpodobně si přece jen něco ze školy zapamatoval. Pro úplnost uvádím základní informace.
 

Močový měchýř je součástí vylučovacího systému. Tím se odvádí z těla přebytečné tekutiny spolu s odpadními látkami. Děje se tak prostřednictvím moči, kterou produkují ledviny. Vylučovací systém zbavuje tělo škodlivých látek, proto je nutné, aby bezchybně fungoval.

Močový měchýř (odborně vesica urinaria) je dutý orgán hruškovitého tvaru. Je tvořen převážně hladkou roztažitelnou svalovinou a lze na něm rozeznat.
  • Vrchol (verte vesicae)
  • Tělo (corpus vesicae)
  • Krček (cervix vesicae)
Celý systém funguje tak, že z ledvin je přivedena močovody moč do močového měchýře. Aby se zabránilo zpětnému toku moče do ledvin, jsou močovody opatřeny záklopkou (chlopní), která se po odtoku moče do měchýře uzavře.
 

Močový měchýř se postupně plní. Jde tedy o jakýsi sběrný vak, kde se moč zdržuje před svým vyloučením z těla. Objem močového měchýře je cca 600-800 ml, pokud se naplní na 150-300 ml, projeví se to nutkáním na močení. Jestliže se člověk rozhodne močit, pomocí kontrakcí močového měchýře se skrze krček, který je ústím do močové trubice dostává moč z těla ven. Močová trubice je tedy jakýmsi posledním článkem vylučovacího močového systému. Působí zároveň i jako svěrač, který zabraňuje nechtěnému úniku moči.

Při močení se močový měchýř vyprazdňuje. A to se děje pořád dokola.
 
Prázdný močový měchýř leží ve spodní části pánevní dutiny Pokud se začne plnit, zvětšuje se jeho objem, který vyplní volná místa dutiny břišní a to někdy až k pupku. Nemá pevně vymezené místo, kam může a nesmí, proto při zadržování moči může vyvíjet nepříjemný tlak na okolní orgány, u žen nejčastěji na pochvu, u mužů na konečník a střeva.

Normální funkci vylučovacího systému může narušit vzniklý zánět. Zánět může mít mnoho příčin, většinou jde o bakteriální nákazu. Ta přichází obvykle zvenčí, proto se zánět šíří směrem od spodu, tedy od močové trubice, na krček močového měchýře a celý měchýř. Při nedostatečné či nesprávné léčbě se může zánět močovody šířit až do ledvin, kde způsobuje  velmi bolestivé a nebezpečné stavy.

 

Zánět močových cest a močového měchýře, odborněji cystitida, je sice nepříjemný, ale v akutním stádiu není příliš nebezpečný. Dá se poměrně dobře léčit, je jen vhodné začít s léčbou co nejdřív, než se zánět rozšíří na další orgány močového systému a způsobí komplikace.

Zánět močového měchýře  se může projevit ve dvou formách.
  • Akutní forma vzniká náhle, většinou po proniknutí nějaké infekce do močových cest. Má nepříjemný a intenzivní nástup, ale při vhodné léčbě rychle odezní. Pro daného jedince nepředstavuje žádnou větší hrozbu.

  • Chronická forma je dlouhodobou a stále se opakující záležitostí. Bolesti nemusí být tak intenzivní, jsou však velmi obtěžující. Nechtějí ustoupit, nebo se při sebemenší příležitosti opakovaně vrací. Pokud zánět močových cest a močového měchýře přejde do chronického stádia, může to znamenat pro nemocného i komplikace v celém vylučovacím systému, snížení funkce jednotlivých jeho orgánů apod.

Chronické stádium může nastat při opakovaných infekcích, při nedostatečné léčbě akutního zánětu močového měchýře, při nedodržení lékařem stanovené léčby, při snaze o samoléčbu a přecházení nemoci.


Diskuse (71 komentářů)

(04. 08. 2011 08:20) Reagovat
Zajímavý článek, ale nepíše se v něm nic o zvládnutí zánětu. Já prochladla letos na dovolené... nebylo úplné vedro a my se přesto koupali. Doktorka mi předepsala antibiotika, ale ta nezabrala. Dočetla jsem se o enzymové terapii, která by měla podporovat léčbu antibiotiky. Vyzkoušela jsem tedy wobenzym a konečně se zánětu zbavila. Mohu tedy jen doporučit!
KLÁRA, (28. 01. 2012 17:15) Reagovat
Tak ono zbavit se akutního zánětu není těžké. Doktoři předepíšou nějaké léky, je-li to vážnější, tak antibiotika. Horší je to s chronickými záněty. Ty už mám několik let a vůbec nic mě na ně nezabírá. Zkrátka se mi záněty pořád vracím, ať už jsem sebeopatrnější a užívám cokoliv.
AJDA, (13. 03. 2012 15:29) Reagovat
Držím palečky, aby se vám zánět už nevrátil. Ono je fakt, že záněty močáku se rádi vracejí. Já ho sice měla asi tak dvakrát v životě, ale mám kamarádku, která ho má každou chvíli. Nic příjemného.
Theo, (25. 04. 2012 16:17) Reagovat
Měla jsem často záněty, antibiotika, brusinky, a různý preparáty nefungovaly! ani algifen na bolest, hrůza. pak jsem zkusila dle rady kamarádky kapky z lichořeřišnice a nevěřily byste jak rychle pomáhají!!! takže posílám radu dál :-)
Anna, (27. 06. 2012 07:23) Reagovat
Lichořešnice? To mi nic neříká. Dá se to normálně koupit v lékarně? Díky.
Loužilová Žaneta, (21. 10. 2013 08:09) Reagovat
Na Lichořeřišnici nedám dopustit, v lékárně kolem 50ti korun :-) .
Adéla, (05. 06. 2013 11:41) Reagovat
Já kolikrát vůbec neprochladnu, ale zánět močového měchýře dostanu. Dávám si pozor, ale jednou do roka se stejně objeví - někdy jen malý, ale jindy bych bolestí při močení brečela.
Petra, (04. 07. 2012 19:52) Reagovat
Me se zanet moc. mechyre porad vracel, zkousela jsem snad vsechno...pres antibiotika po produkty s brusinky...ale to mi nevyresilo puvod vzniku toho zanetu...nakonec po tolika zkouseni mi to vyslo s ciste prirodnim produktem Rakytnikovym olejem, bud v kapkach nebo tabletkach...a problem vyresen! ;) Koupi se bezne v lekarnach nebo pres internet: http://www.terezia.eu/cz/produkt/100_rakytnikovy_olej_v_kapkach
Alžběta, (12. 09. 2012 10:36) Reagovat
Já už zkoušela ledacos a bez efektu. Jsem z toho zoufalá a otrávená. Každý má jiný recept, co zabere, ale u mě nic...:(
Ilona, (10. 05. 2013 05:45) Reagovat
Někdy člověk hledá řešení v různých lécích a pak zjistí, že stačí nějaký přírodní produkt, ale není to ve všech případech. Záleží na konkrétním jedinci. Každému zabírá něco jiného. Někdo má problémy, které se vyřeší přírodními produkty, jiní se bez antibiotik neobejdou.
Benerika, (26. 09. 2012 07:51) Reagovat
Mám několik dnů (cca 10) bolest v podbříšku a trochu obtížněji se mi močí. Ne že by to pálilo, to vůbec. Jen se mi chce hodně, pak jdu na záchod a trvá mi to dlouho než se vyčůrám. M"že jít o zánět močového měchýře? Jiné příznaky nemám.
Erika, (01. 11. 2012 17:07) Reagovat
Zhruba před rokem jsem měla nějakého "koka" (teď už nevím, jestli to byl streptokok - asi jo) v moči, a to mi způsobovalo bolest v podbříšku, ale měla jsem k tomu i problémy s močením,i když ne vždy.
Vlaďka, (20. 06. 2013 06:19) Reagovat
Neurčité bolesti v podbřišku mám také. Žádné gynekologické problémy nemám a nevím, z čeho to je. Když o tom píšete, napadá mě, jestli by to nemohlo být také nějaký bacil. Mám o tom říct gynekologovi, nebo spíše praktickému lékaři?
Verča, (08. 04. 2013 06:19) Reagovat
Budou-li vaše problémy přetrvávat, zajděte si s močí k praktickému lékaři. To základní vyšetření je minimální a budete hned vědět více.
Lenka, (02. 07. 2013 05:42) Reagovat
U mě se vždy zánět močového měchýře projevil tak silně, že nebylo pochyb a kvůli velkým bolestem jsem hned hnala k doktoru a bolesti při močení jsem měla velké, tak nevím jestli to u vás může být zánět, aby to spíš nebyla otázka pro gynekologa než urologa.
Morty, (13. 07. 2014 07:52) Reagovat
Hello, my name is Morty Goldman; I just stumbled upon your site - www.zanet-mocoveho-mechyre.cz - I'm sorry to write in such an odd manner, I thought to call you but I didn't want to take up your time. What I have to say may be of great interest to you. Did you know that an overwhelming majority of businesses, organizations and celebrities buy likes and followers? What, you thought your competitor's likes and followers are organic and naturally gained? Ha ha. Just recently Gangman Style ( http://www.youtube.com/watch?v=9bZkp7q19f0 ) reached a record 2 billion views. Now imagine the scale of Gangnam Style's popularity being applied to your business! This is exactly how I deliver results to my clients - and I assure you that you'll be overwhelmingly pleased with the outcome. Give us a call: +1 (877) 410-4002 or visit us at http://www.SuperbSocial.net
Mikalka, (08. 10. 2014 08:47) Reagovat
Ahoj, nejspíše mám zánět močového měchýře, je lepší navštívit gynekologa nebo praktického lékaře?
Any, (04. 11. 2014 10:19) Reagovat
Já tedy se zánětem močových cest (a že ho mám poměrně často) chodím k praktickému lékaři. Jde "jen" o vzorek moči. Není důvod, aby vás gynekolog prohlížel, a pokud jste si jistá, že nejde vyloženě o gynekologický problémy (mykózy atd.) je to zbytečné.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-močového-měchýře.cz
Kontakty