Úvod Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře

Jakýkoliv zánět v těle je nepříjemný a je nutno jej léčit. Při zánětu močového měchýře je vše zkomplikováno pravidelnou potřebou vylučování moči. Tomu se nelze vyhnout, navíc zanícený orgán reaguje trochu odlišně, než za normálních okolností. Projevuje se to častým nutkáním na močení, které je spojeno s palčivou bolestí. Proto je dobré zánět močového měchýře co nejrychleji léčit, aby došlo k úlevě a rychlému ústupu nemoci.

Co je to močový měchýř?

V prvé řadě je nutné si uvědomit, jak močový měchýř vypadá, co vše se s ním děje, jaké vykonává funkce a co jej může ohrozit. Zkrátka pochopit problematiku kolem něj. Každý má určité mlhavé představy a vědomosti o co jde, pravděpodobně si přece jen něco ze školy zapamatoval. Pro úplnost uvádím základní informace.
 

Močový měchýř je součástí vylučovacího systému. Tím se odvádí z těla přebytečné tekutiny spolu s odpadními látkami. Děje se tak prostřednictvím moči, kterou produkují ledviny. Vylučovací systém zbavuje tělo škodlivých látek, proto je nutné, aby bezchybně fungoval.

Močový měchýř (odborně vesica urinaria) je dutý orgán hruškovitého tvaru. Je tvořen převážně hladkou roztažitelnou svalovinou a lze na něm rozeznat.
  • Vrchol (verte vesicae)
  • Tělo (corpus vesicae)
  • Krček (cervix vesicae)
Celý systém funguje tak, že z ledvin je přivedena močovody moč do močového měchýře. Aby se zabránilo zpětnému toku moče do ledvin, jsou močovody opatřeny záklopkou (chlopní), která se po odtoku moče do měchýře uzavře.
 

Močový měchýř se postupně plní. Jde tedy o jakýsi sběrný vak, kde se moč zdržuje před svým vyloučením z těla. Objem močového měchýře je cca 600-800 ml, pokud se naplní na 150-300 ml, projeví se to nutkáním na močení. Jestliže se člověk rozhodne močit, pomocí kontrakcí močového měchýře se skrze krček, který je ústím do močové trubice dostává moč z těla ven. Močová trubice je tedy jakýmsi posledním článkem vylučovacího močového systému. Působí zároveň i jako svěrač, který zabraňuje nechtěnému úniku moči.

Při močení se močový měchýř vyprazdňuje. A to se děje pořád dokola.
 
Prázdný močový měchýř leží ve spodní části pánevní dutiny Pokud se začne plnit, zvětšuje se jeho objem, který vyplní volná místa dutiny břišní a to někdy až k pupku. Nemá pevně vymezené místo, kam může a nesmí, proto při zadržování moči může vyvíjet nepříjemný tlak na okolní orgány, u žen nejčastěji na pochvu, u mužů na konečník a střeva.

Normální funkci vylučovacího systému může narušit vzniklý zánět. Zánět může mít mnoho příčin, většinou jde o bakteriální nákazu. Ta přichází obvykle zvenčí, proto se zánět šíří směrem od spodu, tedy od močové trubice, na krček močového měchýře a celý měchýř. Při nedostatečné či nesprávné léčbě se může zánět močovody šířit až do ledvin, kde způsobuje  velmi bolestivé a nebezpečné stavy.

 

Zánět močových cest a močového měchýře, odborněji cystitida, je sice nepříjemný, ale v akutním stádiu není příliš nebezpečný. Dá se poměrně dobře léčit, je jen vhodné začít s léčbou co nejdřív, než se zánět rozšíří na další orgány močového systému a způsobí komplikace.

Zánět močového měchýře  se může projevit ve dvou formách.
  • Akutní forma vzniká náhle, většinou po proniknutí nějaké infekce do močových cest. Má nepříjemný a intenzivní nástup, ale při vhodné léčbě rychle odezní. Pro daného jedince nepředstavuje žádnou větší hrozbu.

  • Chronická forma je dlouhodobou a stále se opakující záležitostí. Bolesti nemusí být tak intenzivní, jsou však velmi obtěžující. Nechtějí ustoupit, nebo se při sebemenší příležitosti opakovaně vrací. Pokud zánět močových cest a močového měchýře přejde do chronického stádia, může to znamenat pro nemocného i komplikace v celém vylučovacím systému, snížení funkce jednotlivých jeho orgánů apod.

Chronické stádium může nastat při opakovaných infekcích, při nedostatečné léčbě akutního zánětu močového měchýře, při nedodržení lékařem stanovené léčby, při snaze o samoléčbu a přecházení nemoci.


Diskuse (71 komentářů)

Michala, (31. 10. 2014 17:34) Reagovat
Ahojte, trpim na opakovane zanety mocaku a docetla jsem se o nejakom leku senzycol, mate prosim nekdo s nim skusenost?
Dana, (15. 11. 2014 20:42) Reagovat
Zdravím, už jste se o Senzycolu s tímto spojením něco dozvěděla? Také o něm uvažuji, ale cena je celkem velká takže zvažuji.
Karen, (02. 12. 2014 09:32) Reagovat
Jsem ve fázi, kdy fakt ze zánětů močového měchýře jsem zoufalá. Opakují se a nic na to pořádně nezabírá. Vždy, kdy začnu doufat, že se to obrátí k lepšímu, mě to znovu skolí. Ach jo. Navíc se s partnerem chceme snažit o miminko, a nejenže nejde pořádně kdy, ale navíc se bojím, že budu mít zánět i v těhu a nedokážu si představit léčbu bez antibiotik.
Jasmine, (21. 02. 2015 18:34) Reagovat
Hi there! This post couldn't be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this.I am going to forward this information to him.Pretty sure he's going to have a good read. Many thanks for sharing!My web blog; hair breaks: http://www.organiclotion.org/
Janelle, (23. 02. 2015 02:56) Reagovat
I really love your blog.. Pleasant colors & theme.Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I'm looking to create my own personal site and would like to know where you got this from or just what the theme is called.Appreciate it!Also visit my page: Addium: http://theiqhacker.com/
Leopoldo, (18. 03. 2015 16:06) Reagovat
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!Feel free to surf to my web blog: try this: http://www.chuckhosting.com/mfansp2/blog/view/101815/game-place-decoration-decorating-principles-for-the-house-game-area
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-močového-měchýře.cz
Kontakty