Úvod Zánět močového měchýře a rizikové faktory jeho vzniku

Zánět močového měchýře a rizikové faktory jeho vzniku

Rizikové faktory jsou okolnosti, které buď podráždí ústí močové trubice zvenčí nebo zevnitř vytvoří prostředí, ve kterém se bacily rychleji šíří.

 • Předráždění při pohlavním styku. Močová trubice velmi úzce souvisí s pohlavními orgány. Má na ni tedy vliv sexuální akt. Jednak z důvodu přenosu infekce, jednak zvýšeným drážděním. Přiměřený a pravidelný sexuální styk se zdravým partnerem je jistě zdraví (i vztahu) prospěšný. Prokrvuje sliznice, vnitřní orgány, provokuje produkci určitých chemických látek (hormonů) apod. Jenže často to bývá úplně jinak. Styk je jednou za čas (nebo příliš často) a pak se to přežene. Tím pádem může dojít k předráždění sliznice, nebo k mikrotraumatům v okolí pohlaví. To je živná půda pro šíření infekce.
 • Hygiena před a po pohlavním styku samozřejmě hraje svou významnou roli (je třeba připomenout nutnost čistoty a zdraví všech částí, které se dotýkají pohlaví, tedy i ústní dutiny, jazyka, prstů apod.). Určitý negativní dopad má i suchost sliznice při sexu, u někoho zase naopak používání lubrikantů, kondomů či erotických pomůcek  Jedná se spíš o osoby, které jsou citlivé nebo alergické.
 • Promiskuita. Časté střídání partnerů, kteří navíc nejsou z hlediska zdraví prověření, často vede k přenosu infekcí na pohlavní orgány a močové cesty. Odtud se mohou šířit dál.
 • Nošení těsného nebo nevhodného prádla a oblečení. Zde hraje roli materiál, prodyšnost a střih. Na spodní prádlo je vhodná bavlna, nebo textilní směsi, které zajišťují dobrý odvod potu, jsou jemné a prodyšné. Moderní střih kalhotek (tzv. tang) je možná dobrý tak na chvíli (ke svádění), rozhodně z hlediska hygieny není vhodný pro celodenní nošení, kdy se zařezává do intimních partií a pohybem přenáší bakterie z okolí konečníku. Příliš krátké kalhotky mohou přispět k nemocem orgánů z nachlazení (vaječníky, močový měchýř). Nevhodné je rovněž nosit úzké, neprodyšné a zařezávající se kalhoty.
 • Použití nevhodných hygienických prostředků. Jde o různé parfémované mýdla, sprchové gely, deodoranty, pěny do koupele. Někteří jedinci si myslí, že na sobě něco vylepší, když si budou „voňavky“ stříkat přímo na pohlaví. Opak je pravdou. Zničí přirozenou vůni a mohou podráždit citlivou sliznici genitálií i močové trubice sobě i partnerovi.
 • Špatná hygiena. Není tím myšleno jen nedostatečné umývání intimních míst, ale i příliš přehnané s použitím nevhodné kosmetiky. Po vyprázdnění by se mělo (pokud je to možné) vždy umýt okolí řitního otvoru, pohlaví by se mělo umývat jednou až dvakrát za den teplou vodou s použitím speciálních prostředků určených k intimní hygieně. Samozřejmě před i po pohlavním styku.
 • Používání hygienických potřeb či antikoncepčních pesarů. Jedná se spíš o parfémované vložky, tampóny. Svou roli hraje i frekvence jejich vyměňování. Jak už bylo uvedeno, tyto věci spíš souvisí s individuální citlivostí.
 • Nachlazení, probíhající záněty na jiném místě těla. Pokud se infekce šíří uvnitř těla nebo je člověk silně prochlazený, může dojít i k infekci močového měchýře. Je třeba dodržovat úzkostněji hygienu, aby se bacily, které ulpí např. na rukou, nepřenesly na intimní místa.
 • Metabolické poruchy. Bakteriím se dobře daří v sladkém prostředí, proto některé z nemocí např. cukrovka mohou být rizikovým faktorem k větší náchylnosti vzniku zánětů močového měchýře a močových cest
 • Stravovací návyky. Příliš ostrá, kořeněná jídla, sůl, káva, rafinovaný cukr a alkohol nejsou pro vylučovací systém příliš vhodné. Dráždí zevnitř. I zdraví lidé by si měli dát pozor na přílišnou konzumaci sladkostí. Mezi špatné návyky, které výrazně ovlivňují stav močového systému patří kouření a nedostatečný přísun tekutin (hlavně vody).
 • Hormonální změny. Jde o období menstruace, poruchy periody, menopauzu a především těhotenství. Komplikace mohou způsobit i některé druhy hormonální substituce nebo antikoncepce.
 • Oslabená imunita. K tomu asi netřeba moc dodávat, pokud má někdo sníženou obranyschopnost, těžce se brání přirozenou cestou jakýmkoliv infekcím.
 • Anatomické uspořádání a funkční změny. Pokud nastane nějaká chyba v anatomii (např. zúžená močová trubice, zvětšená prostata) nebo dojde k funkčnímu omezení (kaménky), je daný jedinec vystaven většímu riziku vzniku infekce.

Zánět močového měchýře a jeho příznaky

Příznaky zánětu močového měchýře jsou víceméně typické.

 • Pálení a řezání při močení. Je to většinou první ze symptomů nemoci. Při zánětu se tyto obtíže objevují na konci močení.
 • Časté nutkání na močení, přestože se jedná jen o pár kapek. Velmi nepříjemný stav, který bývá příčinou návštěvy lékaře.
 • Bolest v podbřišku. Zejména když je zasažen i močový měchýř. Pokud je bolest i v bedrech, může jít o rozšíření zánětu do ledvin.
 • Změna moči. Při zánětu je moč kalná a zapáchající, někdy s příměsí krve.
 • Zvýšená teplota.

Diskuse (20 komentářů)

Lenka, (12. 07. 2013 06:02) Reagovat
Karolíno, já myslím, že se příčina hledá až při opakovaných zánět močového měchýře. Pokud ho budete mít jednou, dostanete antibiotika a lékař nebude pátrat po tom, co zánět způsobilo, alespoň tuhle zkušenost mám já.
Vendy, (03. 10. 2013 09:17) Reagovat
Je to tak - jednou, dvakrát může zánět močového měchýře dostat každý člověk, takže se to tak neřeší (příčiny), ale pak když se záněty opakují, tak už stojí zato hledat.
Katka, (24. 01. 2014 16:19) Reagovat
CHtěla bych se zeptat, jestli je nutné aby se léčil i partner.Zánět mám asi cca po 3. za poslední rok s tím, že poprvé to bylo dost špatný a po druhé a po třetí je to spíš takový menší. Antibiotika mi doktorka napsala, ale nemám to tak rozjetý a tolik to nebolí..Ale zajímalo by mě jestli je nutné aby partner taky navštívil doktora a léčil se taky.Děkuji za odpovědi.
Anička, (05. 03. 2014 14:00) Reagovat
Jak se tak dívám, tak chronický zánět močového měchýře není nic neobvyklého. Já bych ráda se zkusila pročistit chollerou. Četla jsem, že na hodně problémů pomáhá, tak si říkám, jestli by to nepomohlo i na močák. nezkoušel jste někdo? Já už vážně nevím co. Snažím se co nejvíce detoxikovat organismus, ale zdá se, že to nikam nevede.
Erika, (01. 10. 2014 12:02) Reagovat
Pročištění v mnohých případech pomáhá, ale ne vždycky. Záleží na hodně okolnostech a samozřejmě na tom, co přesně zánět způsobuje. Je dobré se poradit s lékařem a projít nějaké speciální vyšetření na urologii, ale asi ani tak se ne vždy podaří přesně odhalit příčinu.
Marie, (08. 07. 2015 14:02) Reagovat
Můžu jít sama na urologické vyšetření, nebo musím mít doporučení od praktického doktora. Přijde mi, že mi močák vždycky léčí tak nějak od oka, a protože ho mám pravidelně jednou až dvakrát do roka, chtěla bych se nechat vyšetřit pořádně.
Lola, (29. 11. 2014 17:06) Reagovat
I think this is one of the most significant info for me.And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheersHave a look at my web page; wevibe: http://www.lolatoys.com/es/we-vibe-4.html
Rosalyn, (29. 01. 2015 08:50) Reagovat
hello!,I really like your writing very a lot! proportion we keep in touch more approximately your article on AOL?I need an expert in this area to solve my problem.May be that is you! Taking a look forward to see you.Also visit my blog: We-Vibe 4: http://lolatoys.com/es/we-vibe-4-plus.html
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Zánět-močového-měchýře.cz
Kontakty