Úvod Zánět močového měchýře, jeho diagnostika a léčba

Zánět močového měchýře, jeho diagnostika a léčba

879871_tabletsPrvní kroky nemocného míří většinou k praktickému lékaři. Ten udělá jednoduchý rozbor moči a tzv. na slepo předepíše antibiotika. Doporučí klid na lůžku a zvýšený příjem tekutin (zejména vody nebo urologického čaje).

Pokud léčba nezabere je nutný kultivační rozbor moči, kde se zkoumá výskyt bakterií a účinnost případných léků. Provádí se sedimentace, někdy i celkový rozbor krve.

 

Jde-li o vážnější případ, nebo když příznaky neustupují, odešle praktický lékař pacienta ke specialistovi (urologovi). Ten zkoumá nemoc podrobněji. V urologické ambulanci se provádí různá vyšetření.

 

  • 1255060_pipetLaboratorní vyšetření moči s kultivací
  • Vyšetření pohmatem, případně u mužů vyšetření prostaty (přes konečník)
  • Vylučovací urografie, jde převážně o měření kapacity močového měchýře, schopnost udržet moč apod.
  • Cystoskopie
  • Sonografie, RTG

 

Všechna tato vyšetření nejsou vždy nutná a lékař vždy upozorní na to, co se chystá provést. Pokud pacient nesouhlasí, může výkon odmítnout.

Léčba jak už bylo uvedeno probíhá většinou aplikací antibiotik, pokud se jedná o bakteriální zánět. V některých případech se předepisují i léky na bolest nebo některá chemoterapeutika. Především je však nutné hodně pít, aby se celý vylučovací systém propláchl a vyčistil.


Diskuse (10 komentářů)

Karča, (31. 08. 2015 08:16) Reagovat
Mě také na močák nic nezabírá - alespoň ne z toho dlouhodobého hlediska. Přemýšlím o léčitelovi/léčitelce. Máte s tím někdo zkušenosti, nebo to nemá moc efekt?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-močového-měchýře.cz
Kontakty