Úvod Zánět močového měchýře a rizikové faktory jeho vzniku

Zánět močového měchýře a rizikové faktory jeho vzniku

Rizikové faktory jsou okolnosti, které buď podráždí ústí močové trubice zvenčí nebo zevnitř vytvoří prostředí, ve kterém se bacily rychleji šíří.

  • Předráždění při pohlavním styku. Močová trubice velmi úzce souvisí s pohlavními orgány. Má na ni tedy vliv sexuální akt. Jednak z důvodu přenosu infekce, jednak zvýšeným drážděním. Přiměřený a pravidelný sexuální styk se zdravým partnerem je jistě zdraví (i vztahu) prospěšný. Prokrvuje sliznice, vnitřní orgány, provokuje produkci určitých chemických látek (hormonů) apod. Jenže často to bývá úplně jinak. Styk je jednou za čas (nebo příliš často) a pak se to přežene. Tím pádem může dojít k předráždění sliznice, nebo k mikrotraumatům v okolí pohlaví. To je živná půda pro šíření infekce.
  • Hygiena před a po pohlavním styku samozřejmě hraje svou významnou roli (je třeba připomenout nutnost čistoty a zdraví všech částí, které se dotýkají pohlaví, tedy i ústní dutiny, jazyka, prstů apod.). Určitý negativní dopad má i suchost sliznice při sexu, u někoho zase naopak používání lubrikantů, kondomů či erotických pomůcek  Jedná se spíš o osoby, které jsou citlivé nebo alergické.
  • Promiskuita. Časté střídání partnerů, kteří navíc nejsou z hlediska zdraví prověření, často vede k přenosu infekcí na pohlavní orgány a močové cesty. Odtud se mohou šířit dál.
  • Nošení těsného nebo nevhodného prádla a oblečení. Zde hraje roli materiál, prodyšnost a střih. Na spodní prádlo je vhodná bavlna, nebo textilní směsi, které zajišťují dobrý odvod potu, jsou jemné a prodyšné. Moderní střih kalhotek (tzv. tang) je možná dobrý tak na chvíli (ke svádění), rozhodně z hlediska hygieny není vhodný pro celodenní nošení, kdy se zařezává do intimních partií a pohybem přenáší bakterie z okolí konečníku. Příliš krátké kalhotky mohou přispět k nemocem orgánů z nachlazení (vaječníky, močový měchýř). Nevhodné je rovněž nosit úzké, neprodyšné a zařezávající se kalhoty.
  • Použití nevhodných hygienických prostředků. Jde o různé parfémované mýdla, sprchové gely, deodoranty, pěny do koupele. Někteří jedinci si myslí, že na sobě něco vylepší, když si budou „voňavky“ stříkat přímo na pohlaví. Opak je pravdou. Zničí přirozenou vůni a mohou podráždit citlivou sliznici genitálií i močové trubice sobě i partnerovi.
  • Špatná hygiena. Není tím myšleno jen nedostatečné umývání intimních míst, ale i příliš přehnané s použitím nevhodné kosmetiky. Po vyprázdnění by se mělo (pokud je to možné) vždy umýt okolí řitního otvoru, pohlaví by se mělo umývat jednou až dvakrát za den teplou vodou s použitím speciálních prostředků určených k intimní hygieně. Samozřejmě před i po pohlavním styku.
  • Používání hygienických potřeb či antikoncepčních pesarů. Jedná se spíš o parfémované vložky, tampóny. Svou roli hraje i frekvence jejich vyměňování. Jak už bylo uvedeno, tyto věci spíš souvisí s individuální citlivostí.
  • Nachlazení, probíhající záněty na jiném místě těla. Pokud se infekce šíří uvnitř těla nebo je člověk silně prochlazený, může dojít i k infekci močového měchýře. Je třeba dodržovat úzkostněji hygienu, aby se bacily, které ulpí např. na rukou, nepřenesly na intimní místa.
  • Metabolické poruchy. Bakteriím se dobře daří v sladkém prostředí, proto některé z nemocí např. cukrovka mohou být rizikovým faktorem k větší náchylnosti vzniku zánětů močového měchýře a močových cest
  • Stravovací návyky. Příliš ostrá, kořeněná jídla, sůl, káva, rafinovaný cukr a alkohol nejsou pro vylučovací systém příliš vhodné. Dráždí zevnitř. I zdraví lidé by si měli dát pozor na přílišnou konzumaci sladkostí. Mezi špatné návyky, které výrazně ovlivňují stav močového systému patří kouření a nedostatečný přísun tekutin (hlavně vody).
  • Hormonální změny. Jde o období menstruace, poruchy periody, menopauzu a především těhotenství. Komplikace mohou způsobit i některé druhy hormonální substituce nebo antikoncepce.
  • Oslabená imunita. K tomu asi netřeba moc dodávat, pokud má někdo sníženou obranyschopnost, těžce se brání přirozenou cestou jakýmkoliv infekcím.
  • Anatomické uspořádání a funkční změny. Pokud nastane nějaká chyba v anatomii (např. zúžená močová trubice, zvětšená prostata) nebo dojde k funkčnímu omezení (kaménky), je daný jedinec vystaven většímu riziku vzniku infekce.

Zánět močového měchýře a jeho příznaky

Příznaky zánětu močového měchýře jsou víceméně typické.

  • Pálení a řezání při močení. Je to většinou první ze symptomů nemoci. Při zánětu se tyto obtíže objevují na konci močení.
  • Časté nutkání na močení, přestože se jedná jen o pár kapek. Velmi nepříjemný stav, který bývá příčinou návštěvy lékaře.
  • Bolest v podbřišku. Zejména když je zasažen i močový měchýř. Pokud je bolest i v bedrech, může jít o rozšíření zánětu do ledvin.
  • Změna moči. Při zánětu je moč kalná a zapáchající, někdy s příměsí krve.
  • Zvýšená teplota.

Diskuse (20 komentářů)

Karolína, (23. 07. 2012 07:28) Reagovat
Nevěděla jsem, že se může dostat zánět močového měchýře i při pohlavním styku. Myslela jsem, že se to týká hlavně nachlazení. Je v těch zánětech rozdíl, nebo je to stejné? A dá se to zjistit, jak jsem se nakazila? Abych se pak třeba o partnera nenakazila opakovaně.
Stáňa, (14. 08. 2012 11:01) Reagovat
Tak příčin zánětu močového měchýře je více a patří mezi ně i pohlavní styk. Myslím si, že v případě, že budete mít první zánět močového měchýře, tak nikdo nebude řešit, jak jste onemocněla, ale kdyby měly být záněty častější, tak lékaři určitě budou pátrat po příčině.
Baruška, (04. 09. 2012 10:28) Reagovat
Tak ale tohle nijak neovlivním ne? Nepoznám, že muž má zánět, nebo se u něj také nějak projevuje?
Marta, (17. 10. 2012 05:22) Reagovat
Asi jak kdy. Celkově tyhle záněty močového měchýře a celkově močových cest postihují spíš dívky a ženy.
Vendula, (11. 01. 2013 07:34) Reagovat
Je mi 25 let a včera mi praktická lékařka diagnostikovala zánět močového měchýře. Mám typické příznaky. Jsem na nemocenské, tak si z nudy čtu na internetu více informací o zánětu močáku a musím říct, že zdejší informace mě docela vyděsily. Spíš o tom, že se to hodě vrací. Doufám, že se mi to nebude týkat...
Kamila, (20. 02. 2013 10:27) Reagovat
Tak skoro každé onemocnění se může vyvinout v chronické, ale rozhodně to není pravidlem. Chcete-li snížit pravděpodobnost, věnujte se prevenci, ale jinak bych to nějak tragicky neviděla, zvlášť když máte první zánět v 25 letech.
Luďka, (04. 04. 2013 05:33) Reagovat
Tak chronický se zánět může stát asi v každém věku, ale je fakt, že alespoň jedou za život má zánět močového měchýře většina žen, alespoň co vím já o ženách ve svém okolí.
Natali, (09. 04. 2013 14:11) Reagovat
Tak mě se to naopak vrací už aspoň po osmí půl roku.. Jednou z toho byl až zánět ledvin, což bylo vážně strašné.Bohužel nevím jak mám to vracení zastavit. Přece úplně nevynechám sex a budu stále nabalená aspoň 4-mi vrstvami oblečení.Doktorka už mi ani nechce dávat antibiotika, aby si na tom tělo nevytvořilo závislost, navíc už mi ani léky asi už nezabírají.. Takže pokud víte jak se toho zaručeně zbavit, ráda si vyslechnu Vaše návrhy ;)
kk, (13. 04. 2013 22:51) Reagovat
Ja se toho zbavila nasledovne - museli jsme s pritelem brat ve stejnou dobu antibiotika + jsme dostali cipky Furantoin. Mezitim spolu spat max.s kondomem. Takhle me vylecili. Musi se lecit I chlap,protoze on je vetsinou jen prenasec (panove maji delsi moc.trubici a tak se jim bakterie nedostanou az na mechyr). No ale novi partner = potencialne znovu problemy. Takze na URL spolecne s partnerem.
Romana, (17. 04. 2013 06:18) Reagovat
Také jsme se museli léčit s partnerem oba. Jsem ráda, že to máme za sebou a snad už teď budu mít od všech těch zánětů klid.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-močového-měchýře.cz
Kontakty